co je sarkoidóza?

Sarkoidóza (sar-Koy-DO-sis) je onemocnění neznámé příčiny, které vedou k zánětu. Toto onemocnění postihuje orgány vašeho těla.

Za normálních okolností, váš imunitní systém chrání tělo proti cizím nebo škodlivých látek. Například odešle speciální buňky pro ochranu orgánů, které jsou v nebezpečí.

Tyto buňky uvolňují chemikálie, které rekrutovat další buňky izolovat a zničit škodlivou látku. Zánět se vyskytuje v průběhu tohoto procesu. Jakmile je škodlivá látka pryč, buňky a zánět pryč.

Přehled

U lidí, kteří mají sarkoidózu, zánět nezmizí. Místo toho, některé z buněk imunitního systému clusteru tvořit hrudky zvaných granulomy (gran-yu-LO-mas) v různých orgánech v těle.

Výhled

Sarkoidóza může postihnout jakýkoliv orgán v těle. Nicméně, to je více pravděpodobné, že ovlivňují některé orgány než ostatní. Choroba obvykle začíná v plicích, kůži, a / nebo lymfatické uzliny (zejména lymfatických uzlin v hrudníku).

Také onemocnění často postihuje oči a játra. I když méně časté, sarkoidóza může mít vliv na srdce a mozku, což vede k vážným komplikacím.

Pokud se vytvoří mnoho granulomas v orgánu, mohou ovlivnit způsob, jakým orgán funguje. To může způsobit příznaky. Známky a příznaky se liší v závislosti na kterých jsou ovlivněny orgány. Mnoho lidí, kteří mají sarkoidózu nemají žádné příznaky, nebo ty mírné.

Löfgren syndrom je klasický soubor příznaků a symptomů, které je typické pro některé lidi, kteří mají sarkoidózu. Löfgren syndrom může způsobit horečku, zvětšené lymfatické uzliny, artritida (obvykle v kotníku) a / nebo erythema nodosum (er-IH-THE-ma ne-DO-součet).

Erythema nodosum je vyrážka červené nebo červenavě fialová hrboly na vaše kotníky a holeně. Vyrážka může být v teple a nabídek na dotek.

Léčba sarkoidózy se liší v závislosti na, které jsou infikovány. Lékař může předepsat lokální léčby a / nebo léky k léčbě onemocnění. Ne každý, kdo má sarkoidózu potřebuje léčbu.

Výhled pro sarkoidózy liší. Mnoho lidí zotavit se z nemoci s několika málo nebo žádnými dlouhodobými problémy.

Více než polovina lidí, kteří mají sarkoidózu mají remise do 3 let od diagnózy. “Remise” znamená, že nemoc není aktivní, ale může se vrátit.

Dvě třetiny lidí, kteří tuto nemoc mají remise během 10 let od diagnózy. Lidé, kteří mají Löfgren syndromem mají obvykle remise. Relaps (návrat choroby), 1 nebo více let po odeznění se vyskytuje u méně než 5 procent pacientů.

Sarkoidóza vede k poškození orgánů u asi jedné třetiny lidí s diagnózou nemocí. Poškození se může objevit v průběhu mnoha let a zahrnují více než jeden orgán. Zřídka, sarkoidóza může být fatální. Smrt je obvykle výsledkem problémů s plic, srdce nebo mozku.

Chudé výsledky jsou pravděpodobnější u lidí, kteří mají v pokročilém stadiu nemoci a nemají velký zlepšení oproti léčbě.

Někteří lidé mají vyšší riziko pro chudé výsledky chronické (dlouhodobé) sarkoidózy. To zahrnuje lidi, kteří mají zjizvení plic, srdeční nebo mozkové komplikace, nebo lupus pernio (LU-hnis PUR-ne-o). Lupus pernio je závažná kožní onemocnění, které může způsobit sarkoidóza.

Výzkum je pokračující nových a lepších způsobů léčby sarkoidózy.

To ukazuje, jak Romaine, výkonný a ženou, má vyrovnala s tím sarkoidózu. Přestože neměla žádné příznaky, Romaine dozvěděla, že má sarkoidózu plic jako výsledek zkoušky provedené z jiného důvodu.

Předtím, než byl diagnostikován s sarkoidózou, Romaine nikdy neslyšel o této nemoci. Během asi 5 let jejího stanovení diagnózy, začala mít příznaky. Její příznaky začal suchým kašlem, který se stal chronický asi rok poté, co nejprve rozvinuté.

Nelze mluvit větu, aniž by kašel, Romaine začal brát léky k léčbě její sarkoidózu. Také začala se soustředit na následující zdravého životního stylu, včetně zdravého stravování a fyzické aktivity. Tím, že následuje její léčebný plán a dělat změny životního stylu, Romaine je schopen žít plnohodnotný, aktivní život.

Pro více informací o soužití s ​​řízením a sarkoidózu, přejděte na zdravotní témata sarkoidózy článku.