rakovina kůže

Co je to rakovina kůže?

Rakovina kůže je nejčastějším typem rakoviny ve Spojených státech. Podle; současných odhadů 40 až 50 procent Američanů, kteří žijí do 65 let budou mít kůži; rakovina alespoň jednou. Melanom je nejzávažnější z rakoviny kůže, a; Počet lidí, kteří vyvíjejí melanom roste rychlejším tempem než u; jakékoliv jiné rakoviny.

Kůže je vnější plášť těla, která nás chrání před přímým slunečním světlem, poranění; a infekce. Se reguluje tělesnou teplotu, a ukládá vody, tuku a vitamín; D. Je to tělo je největším orgánem. Skládá se ze dvou vrstev zvaných epidermis; a dermis. Epidermis je vnější vrstva kůže a je většinou; ploché, měřítko-jako buňky zvané dlaždicové buňky. Podle dlaždicových buněk jsou kulaté; buněk zvaných bazální buňky nejhlubší části epidermis obsahuje melanocyty; což jsou buňky, které produkují pigment melanin, který poskytuje pokožce barvu.

Když je kůže vystavena slunci, melanocyty produkovat více pigment způsobující; kůže opalovat nebo ztmavit. Shluky melanocyty a okolních tkání formu společné; noncancerous výrůstky zvané krtky.

Co způsobuje rakovinu kůže?

Dermis je vnitřní vrstva kůže, který obsahuje krve a lymfatických cév; vlasových folikulů a žláz, které produkují pot (regulovat tělesnou teplotu), a; sebum (olejovitá látka, která pomáhá udržet pokožku před vysoušením). Potu a mazu; dosáhnou povrchu kůže přes malé otvory volal póry.

Rakovina je skupina mnoha souvisejících chorob, které začínají v buňkách, tělo je základní; jednotka života. Tělo je vyrobeno z mnoha typů buněk, a za normálních okolností, buňky; růst a dělení produkovat více buněk pouze tehdy, když je tělo potřebuje. Někdy; Nicméně, buňky udržet dělení, kdy se nové buňky není potřeba. Tyto zvláštní buňky tvoří; hmota tkáně, tzv růst nebo nádor. K dispozici jsou dva typy, a benigní; zhoubný.

Benigní nádory nejsou rakovina. Že může být obvykle odstraněn; chirurgie, a ve většině případů nemají vracet. Buňky z nezhoubných nádorů ne; šířit do dalších částí těla a nejsou životu nebezpečná.

Zhoubné nádory patří rakovina. Mohou napadnout a zničit poblíž; zdravé tkáně a orgány. Rakovinné buňky mohou také šířit, nebo metastazovat, na druhé; části těla a tvoří nové nádory.

Jaké jsou rizikové faktory pro melanomu?

Dva běžné druhy rakoviny kůže jsou bazaliom a; karcinom dlaždicových buněk (také nazývaný nonmelanoma rakoviny kůže) .; Karcinom je rakovina, která začíná v buňkách, které pokrývají nebo lemují varhany .; Melanom je zhoubný nádor z melanocytů a je nejvážnější; forma rakoviny kůže.

bazaliom je pomalu rostoucí rakovina, která se šíří jen zřídka; do jiných částí těla.

karcinom dlaždicových buněk také zřídka se šíří, ale činí tak; častěji, než je karcinom bazálních buněk. Je důležité, aby karcinomy kůže nalézt; a ošetřoval brzy, protože mohou napadnout a zničit sousední tkáně.

Melanom dochází při melanocyty ke vzniku zhoubných nádorů. Když se melanom; začíná v kůži (může také začít v jiných částech těla, jako jsou oka); nemoc se nazývá kožní melanom. Při melanomu pomazánky (metastazuje); rakovinné buňky jsou také nalezeny v mízních uzlinách, a to může znamenat, že na rakovinu; se rozšířit i do jiných částí těla, jako jsou játra, plíce nebo mozku. nastavování; rakovinné buňky nového nádoru jsou stále melanomové buňky, a nemoc se nazývá; metastatický melanom, spíše než játra, plíce nebo rakoviny mozku.

I když někdo může dostat rakovinu kůže, riziko je největší na lidi, kteří mají; světlou pleť, která pih snadno a často ti s červeným nebo blond vlasy a modré; nebo světle zbarvené oči.

Ultrafialové záření (UV) záření ze slunce je hlavní příčinou rakoviny kůže. Umělý; zdroje UV záření, jako jsou solární lampy a opalovacích kabin, může také způsobit kůži; rakovina. Riziko vzniku rakoviny kůže je ovlivněn, kde člověk žije.

Lidé, kteří žijí v oblastech, které se dostanou vysoké úrovně UV záření ze slunce jsou; větší šanci dostat rakovinu kůže. Ve Spojených státech, například, rakovina kůže; běžnější v Texasu, než je tomu v Minnesotě, kde slunce není tak silná.

Po celém světě, nejvyšší míra rakoviny kůže se nacházejí v oblastech, které dostávají vysoké; množství UV záření, jako je Jižní Africe, Austrálii a na Novém Zélandu.

Riziko vzniku rakoviny kůže souvisí s celoživotní expozici UV záření .; Nejvíce rakoviny kůže objeví po 50 let, ale škodlivé účinky sluneční začínají při; nízký věk. Proto je ochrana by měla začít již v dětství, aby se zabránilo rakoviny kůže; později v životě.

Kdykoli je to možné, by lidé měli vyhýbat expozici poledním slunci (od 10 a.m .; až 2 hod standardní čas, nebo od 11 h do 3 hod letního času). Ochranný; oděvy, jako jsou sluneční klobouky a dlouhými rukávy, může blokovat škodlivé sluneční paprsky .; Opalovací krémy s ochranným faktorem slunce (SPF) 15 až 30 nebo vyšší bloku většině; škodlivé sluneční paprsky.

V rodinné anamnéze melanomu – má dvě nebo více blízcí příbuzní; kteří mají tuto nemoc je rizikovým faktorem, protože melanom občas běží v rodinách

Dysplastické névy – Dysplastické névy představují určitý druh krtka; s větší pravděpodobností než běžné molů, aby se stal rakovinné. Riziko melanomu je vyšší; pro lidi s velkým počtem dysplastických névů.

Historie melanomu – Lidé, kteří byli léčeni pro melanom; jsou na vysoké riziko vzniku druhého melanomu.

Oslabený imunitní systém – Lidé, jejichž imunitní systém je oslaben; podle některých druhů rakoviny, léky, vzhledem k tomu, po transplantaci orgánů, nebo AIDS, jsou při; zvýšené riziko vzniku melanomu.

Velké množství běžných moly (více než 50) – Vzhledem k tomu, melanom; obvykle začíná v melanocytech existujícího krtka, které mají mnoho molu vzrůstá; Riziko vzniku tohoto onemocnění.

Vystavení ultrafialovému záření (UV) záření – UV záření od; Slunce způsobuje předčasné stárnutí poškození kůže a kožní onemocnění, které může vést k melanomu .; Umělé zdroje UV záření, jako jsou solární lampy a opalovacích kabin, také lze; způsobují poškození kůže a pravděpodobně zvýšené riziko vzniku melanomu.

Těžké spáleniny od slunce, puchýře – Lidé, kteří měli jednu nebo více; těžké, puchýře spáleniny od slunce jako dítě nebo teenager, jsou vystaveni zvýšenému riziku melanom .; Spáleniny od slunce v dospělosti je také rizikovým faktorem pro melanom.

Světlá kůže – Melanom se vyskytuje častěji u lidí, kteří mají; světlou pleť, která ke vzniku popálenin nebo pihy snadno (tito lidé mají obvykle červené nebo blond; vlasy a modré oči).

Lidé, kteří jsou znepokojeni melanomu měl promluvit se svým lékařem o; nemoc, symptomy se dívat na, a odpovídající harmonogram pro prohlídky .; Rada doktora bude založen na osoby osobní a rodinnou anamnézu, lékařské; historie, a další rizikové faktory popsané výše.

Příznaky rakoviny kůže

rakoviny bazálních a dlaždicových buněk se vyskytují hlavně na oblasti kůže, které jsou; vystavena slunci, jako hlavy, obličeje, krku, rukou a paží však rakoviny kůže; se mohou objevit kdekoli. Nejběžnější varovným signálem rakoviny kůže je změna na; kůže, zejména nový růst nebo opar, který se nehojí. Rakoviny kůže ne všichni; vypadat stejně. Například rakovina může začínat jako malé, hladké, lesklé, světle; nebo voskové paušální. Nebo to může jevit jako pevné červené hrudky. Někdy se paušální krvácí nebo; vyvíjí kůrku. Rakovina kůže lze také spustit jako plochý, červená skvrna, která je drsná; suché nebo šupinaté.

Melanomy jsou obvykle nejprve si všiml, z důvodu změny ve velikosti, tvaru, barvy; nebo se cítí existujícího krtka. Jiné časté nálezy jsou nově vzniklé jemné váhy; nebo svědění v krtka. Přemýšlíte o “ABCD” vám pomůže vzpomenout; co je třeba věnovat pozornost

Melanomy se mohou značně lišit v tom, jak vypadají. Mnoho zobrazit všechny funkce ABCD; ale některé z nich mohou ukázat změny nebo abnormality pouze v jednom nebo dvou funkcí ABCD.

Melanom mohou být léčeny, pokud je diagnostikována a léčena, kdy nádor je tenký a; nebyl hluboce napadl pokožku. Nicméně, pokud je melanom není odstraněna v celé své brzy; stupně, rakovinné buňky mohou růst směrem dolů z povrchu kůže, napadat zdravé tkáně .; Když se melanom houstne a hluboké, onemocnění se často šíří do dalších částí; těla a je obtížné kontrolovat.

Změny na kůži nejsou jisté známky rakoviny, je však důležité, aby; zobrazit lékaře, pokud se některý příznak trvá déle než 2 týdny. Nečekejte na oblast, do; ublížit – rakoviny kůže zřídka způsobit bolest.

Míra lék na rakovinu kůže je velmi vysoká, pokud včasné odhalení. To je důležité; zkoumat kůži pravidelně kontrolovat růst nových nebo jiných změn na kůži .; Veškeré nové, barevné výrůstky nebo jakékoliv změny v výrůstky, které jsou již přítomny měl; být hlášeny k lékaři neprodleně

Lékaři by měli také zkontrolovat kůži během rutinních fyzických zkoušek. Lidé kteří; již měly rakovinu kůže by měla být jisti, že mají pravidelné zkoušky tak, že lékař; můžete zkontrolovat ošetřeny, byly rakoviny kůže a jiných oblastech se mohou vyvíjet.

Nejlepší čas udělat kůže self-zkouška je po sprchou nebo vanou. Pokožka by měla; být kontrolovány v dobře osvětlené místnosti s použitím velké zrcadlo a zrcadlo ruční .; Je to nejlepší začít tím, že učení, kde jsou mateřská znaménka, krtci a skvrny a jaké; oni obvykle vypadají a cítí podobně. Zkontrolujte, zda není nic nového, zejména změna; velikost, tvar, textura, nebo barvu krtka nebo opar, který se nehojí.

Zkontrolujte, zda se od hlavy až k patě. Nezapomeňte zkontrolovat všechny oblasti kůže; včetně zad, skalp, mezi hýžděmi a oblast genitálií

Kontrolou kůži pravidelně, budete seznámeni s tím, co je normální; pro tebe. To může být užitečné zaznamenávat data vaší pokožky zkoušek a psát poznámky; o tom, jak vaše pleť vypadá. Pokud zjistíte cokoliv neobvyklého, navštivte svého lékaře práva; pryč.

Karcinom bazálních buněk a karcinom dlaždicové buňky jsou obecně diagnostikovány a; zacházeno stejným způsobem. Když nějaká oblast kůže nevypadá normálně, může lékař; odstranit všechny nebo část růstu. To je postup se nazývá biopsie. Tkáň; je zkoumána pro kontrolu nádorových buněk

Lékaři obecně rozdělit rakovinu kůže do dvou fází: místní (postihující pouze kůži;) nebo metastazující (rozšíření mimo kůže). Vzhledem k tomu, bazální buněčný karcinom a; skvamózní buněčný karcinom zřídka šíří mimo kůže, biopsie je často jedinou; Test potřebné k určení stupně.

V případech, kdy se růst je velmi velký, nebo působí delší dobu; Lékař bude pečlivě kontrolovat lymfatických uzlin v dané oblasti a další testy; jako jsou speciální rentgenuje, budou použity k zjistit, zda rakovina se rozšířila do; jiné části těla. Vědět, do stadia rakoviny kůže pomáhá určit; léčebný plán.

Příznaky melanomu

Biopsie je také jediný způsob, jak učinit definitivní diagnózu melanomu. Obvykle; pokusy o odstranění celého růst. V případě, že růst je příliš velký, aby byl; zcela odstraněn, bude třeba vzít vzorek tkáně.

Detekce rakoviny kůže

Je-li zjištěno, melanom, bude různé testy a postupy se provádějí za účelem stanovení; Rozsah nebo stupeň onemocnění. Odstranění okolních lymfatických uzlin, je někdy nutné .; Plán léčby závisí na umístění a tloušťce nádoru, jak; hluboký a zda má metastázovat.

Hlavním cílem léčení rakoviny kůže je odstranit nebo zničit rakovinu; zcela se jako malá jizva jak je to možné.

Jak to udělat pleť Self-zkouška

Léčba rakoviny kůže obvykle zahrnuje určitý typ operace. V některých případech; Léčba bude zahrnovat radiační terapii, chemoterapii, nebo kombinaci obou.

Chirurgie – Mnoho karcinomy kůže, lze řezat z kůže rychle; a snadno. Ve skutečnosti, rakovina je někdy zcela odstraněny v době z; je zapotřebí biopsie, a žádné další ošetření.

Kyretáž a Electrodesiccation zahrnuje znecitlivující oblast s; lokální anestetikum a nabírání rakovinu kůže ostrým lžícovité nástroje; nazývá kyreta. Tato oblast se pak zpracuje s elektrickým proudem ze speciální; Stroj (postup nazvaný electrodesiccation) ke kontrole krvácení a zabít jakýkoli; rakovinné buňky zbývající kolem okraje rány. Většina pacientů vyvinout plochý; bílá jizva.

Diagnóza rakoviny kůže

Moh to Chirurgie je zvláštní typ operace provádí specialisté .; Cílem je odstranit všechny nádorové tkáni, a jako málo zdravé tkáně; jak je to možné, a je zvláště užitečné, když se tvar a hloubka nádoru je; neznámý. Tato metoda se používá také k odstranění velkých nádorů, ty, v těžko léčitelné; místa a rakoviny, které se opakovaly. Zákrok se provádí v místním znecitlivění; a rakovina je holil jednu tenkou vrstvu najednou. Každá vrstva je kontrolován v rámci; mikroskop, dokud celý nádor se odstraní. Stupeň jizev závisí na; umístění a velikosti ošetřované oblasti.

Cryosurgery je použití extrémního chladu zmrazit a zabít; abnormální buňky. Kapalný dusík se používá k léčbě prekancerózních kožních stavů, jako je; jako keratóza a některých malých rakoviny kůže. Poté, co oblast je rozmraženy; mrtvé tkáně odpadává. jedna léčba může být nutné odstranit; růst úplně. Bolest a otok mohou být přítomny poté, co taje prostor, a; bílá jizva mohou tvořit v ošetřované oblasti.

Laserová terapie využívá úzký paprsek světla k odstranění nebo zničení; rakovinné buňky. Tento postup se někdy používá pro rakoviny, které pouze zahrnují; vnější vrstva kůže.

Kožní štěpy jsou často potřebné pro uzavření rány a snížit; Množství zjizvení, zejména v případě, velký rakovina je odstraněn. Tento postup přináší; přičemž kus zdravé kůže z jiné části těla nahradit kůže; , která byla odstraněna.

Radiační léčba (radioterapie) používá vysoce energetické paprsky k poškození; rakovinné buňky a zabránit jim v pěstování. Tato léčba je často používán pro rakoviny; V oblastech, které jsou obtížně léčitelné s chirurgie (například očních víček, špičce; nosu nebo ucha). Několik léčeb může být nezbytné. Radiační terapie může způsobit; vyrážka nebo aby se pokožka v oblasti suché nebo červené. Změny v barvě pleti nebo textury; může rozvinout po ošetření, a může se stát výraznější mnoho let později.

Aktuální Chemoterapie je použití protinádorového léku v krému; nebo krém aplikován na kůži. Fluorouracil (také volal 5-FU), se používá k léčbě; prekancerózní stavy, jako keratóza ze záření a rakoviny jsou omezeny na vrchol; vrstva kůže. Intenzivní zánět je běžné v průběhu léčby, ale jizvy obvykle; nevyskytují.

Chirurgie – Standardní léčba melanomu je odstranění (excize) .; Je nutné odstranit nejen nádor, ale také některé normální tkáně kolem; to, aby se minimalizovala pravděpodobnost, že každý rakovina zůstane v této oblasti. nastavování; Množství zdravé tkáně odebrané je závislá na tloušťce a melanomu, jak; Hluboce ho napadl pokožku. V případech, kdy je melanom je velmi tenká, dostatečně; tkáň se často odstraněny během biopsie, a žádné další operace je nutná.

V případě, že melanom nebyl úplně odstraněny během biopsie, zbývající nádoru; se odstraní. Ve většině případů, další chirurgický zákrok se provádí za účelem odstranění normálně vypadající; tkáně kolem nádoru (nazývá marže), aby se ujistil všechny buňky melanomu jsou; odstraněny. To je nutné, a to i pro tenké melanomů. Pro silné melanomů, může; být proto nezbytné provést širší vyříznutí vzít si větší prostor pro tkáně. Kde; velké plochy tkáně jsou odstraněny, může být provedena kožní štěp.

Lymfatických uzlin v blízkosti nádoru může být také odstraněna v průběhu chirurgického zákroku. V případě rakovinných buněk; se nacházejí v lymfatických uzlinách, může to znamenat, že nemoc se rozšířila do dalších částí; z těla.

Chirurgie je obvykle není účinný při kontrole melanom, který je známo, že mají; šířit se do jiných částí těla. V takových případech mohou lékaři použít jiné metody; léčby, jako je chemoterapie, biologická léčba, radiační terapie, nebo A; kombinace těchto metod. Je-li léčba dána po chirurgii (primární terapie); k odstranění všech rakovinných tkání, léčba se nazývá adjuvantní terapie. Cíl; adjuvantní terapie je zabít všechny nezjištěné rakovinné buňky, které mohou zůstat v; tělo.

Vedlejší účinky chirurgie záviset hlavně na velikosti a umístění nádoru; a rozsah operace. Bolest a nepříjemný pocit po operaci může být řízena; s tlumící bolest lék. Je také běžné, že pacienti cítí unavení nebo slabí; na chvíli. Délka čas potřebný k zotavení z operace se liší pro; každý pacient. Jizvení může být také problémem pro některé pacienty.

Chemoterapie je použití jednoho nebo více léků zabít rakovinné; buněk. Obecně je systémová terapie, což znamená, že může mít vliv na nádorové buňky; po celém těle. Protirakovinné léky jsou uvedeny ústy nebo injekcí do; cévy. Chemoterapie se obvykle podává v cyklech: a doba léčby následoval; o období zotavení, pak další období léčení, a tak dále.

Nežádoucí účinky jsou závislé do značné míry na konkrétních léků a dávky (množství léčiva, vzhledem k tomu,). Časté nežádoucí účinky chemoterapie patří nevolnost a zvracení, vypadávání vlasů; vředy v ústech a únava.

Biologická léčba (imunoterapie) je forma léčby, která; využívá imunitní systém, a to buď přímo, nebo nepřímo, pro boj s rakovinou nebo; ke zmírnění vedlejších účinků způsobených některými léčby rakoviny. Biologická léčba je rovněž; systémová léčba a zahrnuje použití látek nazývaných biologické odezvy; modifikátory (BRM). Tělo běžně produkuje tyto látky v malých množstvích; odpověď na infekci a onemocnění.

S využitím moderních laboratorních technik, vědci mohou produkovat BRM ve velkých množstvích; pro použití v léčbě rakoviny. V některých případech, vzhledem k tomu, biologická léčba po chirurgickém zákroku; může pomoci zabránit melanomu opakování.

U pacientů s metastazujícím melanomem nebo vysoké riziko recidivy, interferon alfa; a interleukin-2 (také nazývaný aldesleukin), může být doporučena po operaci.

Nežádoucí účinky způsobené biologické terapie se liší podle druhu léčby .; Tyto léčby může vyvolat příznaky podobné chřipce, jako zimnice, horečka, bolesti svalů; slabost, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení a průjem. Pacienti mohou také krvácet; nebo modřiny snadno dostanete kožní vyrážku, nebo máte otoky. Tyto problémy mohou být vážné; ale jdou pryč po zastavení léčby.

Radiační terapie (radioterapie) je použití vysokoenergetických paprsků; zabít rakovinné buňky. V některých případech, radiační terapie se používá ke zmírnění; příznaky způsobené melanomu. Radiační terapie je lokální léčba, ovlivňují; buňky pouze v ošetřené oblasti. Radiační léčba se nejčastěji používá na pomoc; kontrola melanom, která se rozšířila do mozku, kostí a jiných částí těla.

Vedlejší účinky radiační terapie jsou závislé především na části těla, která; se zpracuje a dávka ošetření. Časté nežádoucí účinky radiační terapie zahrnují; únava a vypadávání vlasů v léčené oblasti.

Existuje celá řada nových léčiv ve vývoji pro léčbu kůže; rakovina. Fotodynamická terapie je léčba, která ničí rakovinné buňky s kombinací; laserového světla a léky, které tvoří buňky citlivé na světlo.

Biologická léčba (také volal imunoterapie) je forma léčby pro zlepšení; přirozenou schopnost těla v boji proti rakovině. Interferon a faktor nekrotizující nádory; jsou typy biologické léčby v rámci studie pro rakovinu kůže.

Jednou z metod dává chemoterapeutické léky v současné době předmětem šetření, se nazývá; perfuze končetiny. Je testován pro použití, když dojde k melanom; jen na ruku nebo nohu.

Diagnóza melanomu

V perfuze končetiny průtok krve do az končetina se zastaví na chvíli; s turniketem. Protirakovinné léky se pak vloží do krve končetiny. nastavování; Pacient dostane vysoké dávky léků přímo do prostoru, kde došlo k melanom .; Vzhledem k tomu, většina cytostatik zůstávají v jedné končetiny, perfuze končetiny není skutečně; systémová terapie.

Nový postup pro léčbu melanomu je sentinelových lymfatických uzlin; biopsie, což může nakonec snížit počet lymfatických uzlin, které potřebují; být odstraněn pro biopsii. Procedura zahrnuje vstřikování modré barvivo nebo menší; množství radioaktivního materiálu, v blízkosti oblasti, kde se nádor. Tento materiál; proudí do sentinelové uzliny (y) (první lymfatických uzlin (s), že rakovina je, pravděpodobně rozšíří i na z primárního nádoru).

Léčba rakoviny kůže

Léčba melanomu a nežádoucí účinky

Chirurg pak hledá barviva nebo používá skener najít hlídky lymph; uzel (y) a poté ji odstraní za zkoušku patologem. Pokud sentinelové lymfy; Uzel (y) je pozitivní na rakovinné buňky, pak zbytek okolních lymfatických uzlin; jsou obvykle odstraněny, pokud je negativní, může zbývající lymfatických uzlin není nutné; být odstraněny.

Vývoj v oblasti léčby rakoviny kůže

Léky používané při léčbě rakoviny kůže

Vývoj v léčbě melanomu

Léky používané při léčbě maligního melanomu

viz také