co je angina?

Angina (an-JI mina nebo AN-juh-mina) je bolest na hrudi nebo nepříjemný pocit, který se vyskytuje v případě, že oblast vašeho srdečního svalu není dostatek okysličenou krev.

Angina může cítit jako tlak nebo stlačováním hrudníku. Bolest také může objevit ve vaší ramena, paže, krku, čelisti, nebo dozadu. bolest Angina mohou dokonce cítit jako zažívací potíže.

Angina není nemoc, je to příznak fundamentální problémy se srdcem. Angina je obvykle příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS).

Druhy anginy pectoris

CHD je nejčastějším typem onemocnění srdce u dospělých. To se vyskytuje v případě, že vosková látka zvaná deska (plak) vytváří na vnitřních stěnách svých koronárních tepen. Tyto tepny nesou okysličenou krev k srdci.

Přehled

Plaketa zužuje a vyztuží věnčitých tepen. Tím se snižuje průtok okysličené krve do srdečního svalu, což způsobuje bolest na hrudi. Plak nahromadění také dělá to více pravděpodobné, že se krevní sraženiny vytvoří v tepnách. Krevní sraženiny mohou částečně nebo úplně zablokovat průtok krve, což může způsobit srdeční infarkt.

Angina může být také příznakem ischemické choroby srdeční mikrovaskulární (MVD). To je srdeční onemocnění, které postihuje nejmenší koronárních tepen vedoucích do srdce. V koronární MVD, plaketa nevytváří ucpání tepen, jako to dělá v ICHS.

Studie prokázaly, že koronární MVD je častěji postihuje ženy než muže. Koronární MVD také se nazývá srdeční syndrom X a neobstrukční CHD.

Mezi hlavní typy angíny jsou stabilní, nestabilní, variantní (Prinzmetalova), a mikrovaskulární. Vědět, jak typy liší, je důležité. To je proto, že mají různé příznaky a vyžadují různé procedury.

Stabilní angina je nejčastějším typem anginy pectoris. To nastane, když se srdce pracuje těžší, než je obvyklé. Stabilní angina má pravidelný vzor. ( “Pattern” označuje, jak často vyskytuje angina pectoris, jak těžké to je, a jaké faktory, které ji spustit.)

Pokud máte stabilní anginu pectoris, můžete se naučit jeho vzor a předpovídat, kdy dojde k bolesti. Bolest obvykle zmizí několik minut po odpočinku nebo vzít svůj lék anginy.

Stabilní angina není infarkt, ale naznačuje, že infarkt je více pravděpodobné, že nastane v budoucnosti.

Nestabilní angina nenásleduje vzor. Může se vyskytovat častěji a být přísnější než stabilní anginou pectoris. Nestabilní angina pectoris může také nastat s nebo bez fyzické námaze, a odpočinku nebo léčivé přípravky nemusí zmírnit bolest.

Nestabilní angina je velmi nebezpečný a vyžaduje urgentní léčbu. Tento typ anginy pectoris je znamením, že infarkt může stát brzy.

Variantní angina je vzácná. Křeč v koronární tepně způsobuje tento typ anginy pectoris. Variantní angina obvykle dochází, když jste v klidu a bolest může být závažné. Obvykle se to stává mezi půlnocí a časných ranních hodinách. Lék může zmírnit tento typ anginy pectoris.

Mikrovaskulární angina může být vážnější a vydrží déle než jiné typy anginy pectoris. Léčivé přípravky nemusí zmírnit tento typ anginy pectoris.

Odborníci se domnívají, že téměř 7 milionů lidí ve Spojených státech trpí angínou. Tento stav se vyskytuje stejně u mužů i žen.

Angina může být příznakem ischemické choroby srdeční, i když počáteční testy neukazují na nemoci. Nicméně, ne všechny bolesti na hrudi nebo nevolnost je znamením ICHS.

Jiné podmínky mohou také způsobit bolest na hrudi, jako je

Všechny bolest na hrudi by měly být zkontrolovány lékařem.