Shigelóza (Shigella infekce) příznaky příčiny a testy

Shigelóza je druh otravy potravinami způsobené infekcí s Shigella bakterie. Je častější v létě než v zimě. Děti ve věku 2 až 4 jsou s největší pravděpodobností dostat podmínku.

Shigelóza je pravděpodobnější u batolat, kteří nejsou úplně WC vyškoleni. Rodinní příslušníci a kamarádi infikovaných dětí jsou také vystaveny vysokému riziku nákazy; Potraviny mohou být kontaminovány infikovanými potravinami manipulátory, kteří nemají umýt ruce mýdlem po použití toalety; Zelenina mohou být kontaminovány, pokud jsou sklízeny z pole, které má odpadní vody v něm. Také mouchy mohou rozmnožovat v infikovaných výkaly a následně kontaminovat potraviny; Shigelóza může být důsledkem pití nebo koupání v kontaminované vody. Voda může dojít ke kontaminaci, pokud odpadní voda dostane do něj, nebo pokud někdo s Shigelóza plave v něm; Shigelóza také může šířit přes sex, a to zejména prostřednictvím anální a orální sex.

Shigelóza se šíří, když se bakterie ve výkalech (stolice) nebo na zašpiněné prsty jsou požití. Chudé mytí rukou návyky a jíst kontaminované potraviny může způsobit stav. Shigelóza je často nalezený v centrech denní péče, domovech důchodců, uprchlické tábory a jiných míst, kde jsou přeplněné podmínky a kanalizace je špatná.

Příznaky shigellosis patří průjem (často krvavý), horečku a křeče v břiše, počínaje 1 nebo 2 dny poté, co jsou vystaveny bakterie. Shigelóza obvykle trvá 5 až 7 dní. U některých lidí, a to zejména malé děti a starší dospělé, průjem může být tak závažné, že je nutná hospitalizace. Někteří lidé, kteří jsou infikováni mohou mít vůbec žádné příznaky, ale může ještě rozšířit shigellosis ostatním.

Protože mnoho různých nemocí může způsobit horečku a krvavý průjem, laboratorní testy jsou nejlepším způsobem, jak diagnostikovat shigellosis. Lékař bude s největší pravděpodobností ještě dělat fyzickou zkoušku a požádat vás dotazy ohledně příznaků, potravin, které jste naposledy jedli, a vaším domácím a pracovním prostředí. Stoličce kultura potvrdí diagnózu. Krevní testy mohou být provedena, pokud vaše příznaky jsou závažné nebo vyloučit jiné příčiny.

zdravé, chutné recepty, od a časopis dobře jíst.

Kuře, čokoláda, saláty, dezerty, polévky