co je ateroskleróza?

Ateroskleróza je onemocnění, při kterém deska vytváří uvnitř tepny. Tepny jsou cévy, které nesou okysličenou krev do vašeho srdce a dalších částí těla.

Deska se skládá z tuku, cholesterolu, vápníku a jiných látek v krvi. V průběhu doby, plak ztvrdne a zúží tepny. To omezuje průtok okysličené krve do vašich orgánů a jiných částí těla.

Ateroskleróza může vést k vážným problémům, včetně infarktu, mrtvice, nebo dokonce smrt.

Související s aterosklerózou nemoci

Ateroskleróza může ovlivnit nějakou tepny v těle, včetně tepen v srdci, mozku, paží, nohou, pánve a ledvinách. V důsledku toho se mohou vyvinout různých chorob, na jejichž základě jsou ovlivněny tepny.

Přehled

Ischemická choroba srdeční (CHD), také nazývaný ischemická choroba srdeční, nastane, když deska se hromadí v koronárních tepen. Tyto tepny dodávat okysličenou krev k srdci.

Plaketa zužuje věnčitých tepen a snižuje průtok krve do srdečního svalu. Plak nahromadění také dělá to více pravděpodobné, že se krevní sraženiny vytvoří v tepnách. Krevní sraženiny se mohou částečně nebo úplně blokovat průtok krve.

Pokud se průtok krve do srdečního svalu je snížena nebo blokována, můžete mít anginu pectoris (bolesti na hrudi nebo nepříjemné pocity) nebo infarkt.

Plak také mohou tvořit se v nejmenších tepen srdečních. Toto onemocnění se nazývá koronární mikrovaskulární onemocnění (MVD). V koronární MVD, plaketa nezpůsobí ucpání v tepnách, jak to dělá v ICHS.

choroba srdeční Carotid (ka-ROT-id) dochází, pokud plak hromadí v tepnách na každé straně krku (karotidy). Tyto tepny dodávat okysličenou krev do mozku. Pokud se průtok krve do mozku je snížena nebo blokována, můžete mít mrtvici.

periferní cévní onemocnění (P.A.D.) nastane-li plak hromadí v hlavních tepen, které zásobují okysličenou krev do nohou, rukou a pánve.

Pokud se průtok krve do těchto částí těla je snížena nebo blokována, můžete mít necitlivost, bolest a někdy i nebezpečné infekce.

Chronické onemocnění ledvin může dojít, pokud deska se hromadí v renálních tepen. Tyto tepny dodávat okysličenou krev do ledvin.

V průběhu doby, chronické onemocnění ledvin způsobuje pomalé ztrátě funkce ledvin. Hlavní funkcí ledvin je odstranit odpady a více vody z těla.

Příčinou aterosklerózy není známa. Nicméně, jisté zvláštnosti, podmínky nebo návyky mohou zvýšit riziko onemocnění. Tyto podmínky jsou známé jako rizikové faktory.

Můžete ovládat některé rizikové faktory, jako je nedostatek fyzické aktivity, kouření a nezdravé stravy. Jiní nemůžete ovládat, jako je věk a rodinnou anamnézou srdečních onemocnění.

Někteří lidé, kteří mají aterosklerózy nemají žádné příznaky. Nesmějí být diagnostikována až po srdečním infarktu nebo mrtvici.

Hlavní léčba aterosklerózy je změna životního stylu. Také může být nutné léky a léčebné procedury. Tyto léčby, spolu s pokračující lékařskou péči, vám může pomoci žít zdravější život.

Zlepšené léčby snížily počet úmrtí na nemoci související s aterosklerózou. Tyto úpravy se také zlepšila kvalitu života lidí, kteří mají s těmito nemocemi. Nicméně, ateroskleróza zůstává běžný zdravotní problém.

Můžete být schopni zabránit nebo oddálit aterosklerózy a nemoci to může způsobit. Tvorba změny životního stylu a stále pokračující péče vám může pomoci vyhnout se problémům aterosklerózy a žít dlouhý a zdravý život.

Popisuje, jak nahromadění plaku v průběhu času způsobuje kornatění tepen, což může vést k vážným problémům, včetně infarktu, mrtvice, nebo dokonce smrt. Ukazuje, jak při ateroskleróze, plaketa buduje uvnitř tepen, které mohou způsobit srdeční infarkt. Vysvětluje, že hlavním léčba aterosklerózy je změna životního stylu, jako po zdravé výživy, odvykání kouření, a být fyzicky aktivní.

Výhled

Vědci nyní hlásí nový způsob, jak zhodnotit cholesterol, který ukazuje slib pro vyhodnocení zvýšené riziko infarktu u pacientů s psoriázou, společné zánětlivé onemocnění kůže. Nová technika měří funkce high-density lipoprotein (HDL), známý jako “dobrého” cholesterolu, spíše než koncentrace HDL cholesterolu. Studie, vedená výzkumníky z National Heart Lung a krev zavedou na theernment, mohla rozšířit použití této techniky. Studie se objeví v online vydání European Heart Journal.

Související ředitele Zpráva