: Virus Ebola fotografie: vizuální průvodce

Ebola je smrtelná choroba způsobená virem. Existuje pět kmenů, a čtyři z nich mohou lidé nemocní. Po vstupu do těla, zabíjí buňky, což některé z nich explodovat. To zničí imunitní systém, způsobuje těžké krvácení uvnitř těla, a poškozuje téměř každý orgán.

Virus je děsivá, ale je to také vzácné. Můžete si ji jen před přímým kontaktem s tělními tekutinami infikované osoby je.

Získáte ebolu od osoby, která má virus, a jen tehdy, když on nebo ona má příznaky. Lidé předat jej s ostatními prostřednictvím svých tělních tekutin. Krev, stolice a zvracení jsou nejvíce infekční, ale sperma, moč, pot, slzy, mateřské mléko a také nosit.

Chcete-li získat ebola byste museli získat tyto tekutiny do úst, nosu, očí, pohlavních orgánů, nebo přestávku ve své kůži. Dalo by se také vyzvednout z položek, které mají tekutiny na nich, jako jsou jehly nebo listech.

Nemůžete získat ebolu od náhodného kontaktu, jako sedět vedle infikované osoby. Vzduch, jídlo a vodu nenesou viru. Ale líbání nebo sdílení jídla nebo pití s ​​někým, kdo má Ebola může být riskantní, protože byste mohli dostat jeho sliny v ústech.

To může trvat od 2 do 21 dnů, ale obvykle 8 až 10 dní, po infekci, až se objeví známky Ebola. Symptomy se může jevit jako chřipka u první – náhlá horečka, únava, bolesti svalů, bolesti hlavy a bolesti v krku.

Jak nemoc zhorší, způsobuje zvracení, průjem, vyrážka a otlaky nebo krvácení bez zranění, stejně jako z očí nebo dásní.

Tam byly 33 vypuknutí Ebola od roku 1976, ale v roce 2014 vypuknutí v západní Africe je zdaleka největší. Virus napadl tisíce lidí a zabila více než polovina z nich. Začalo to v Guineji a rozšířila se do Sierra Leone, Libérii a Nigérii. Muž, který cestoval do Spojených států z Afriky zemřelo Ebola v říjnu. Sestra který pomohl jednej s ním sestoupil s Ebola.

K dispozici nejsou žádné schválené léky nebo vakcíny pro léčbu nebo prevenci ebolu. Vědci testovali několik léků na zvířatech, které se zdálo, že funguje. Ale nestudovali jak léky vliv na člověka. Výzkumníci také studují dvě nové vakcíny, které by mohly zabránit ebolu, ale stále je třeba otestovat ve více lidí, aby zjistili, zda jsou bezpečné, a pokud pracují.

Vzhledem k tomu, že nejsou žádné léky v boji proti viru, týmy zdravotní péče léčbě příznaků dané osoby a nabídnout základní péči podpory. Oni

přežití určité osoby, závisí na tom, jak dobře jeho imunitní systém funguje. Čím dříve se dostane lékařské péče, tím větší je šance, že bude zotavovat.

přežili ebola mají určité proteiny, zvané protilátky v krvi, které jim mohou chránit od stejného kmene viru o více než 10 let. Ale nikdo neví, zda mohou dostat nemocný od ostatních kmenů.

Je to vzácné, ale virus Ebola může zůstat v spermatu do 3 měsíců poté, co muž zotavuje, takže by se měli vyhnout pohlavní styk nebo používat kondom, aby z nakažení ostatních. Virus může zůstat v mateřském mléce po dobu 2 týdnů po zotavení, a proto by ženy neměly kojit během této doby.

Nejlepší způsob, jak se vyhnout ebolu je, aby zůstali daleko od oblastí, kde je virus běžné. Pokud jste v ohnisku oblasti

Poté, co opustí oblast, pozor na změnách svého zdravotního stavu po dobu 21 dnů, a vyhledejte lékařskou pomoc ihned, pokud máte nějaké příznaky.

Vyškolení pracovníci v oblasti veřejného zdraví najít každého člověka, který by mohl měli kontakt s nakaženou osobou. Sledují každý z těch, po dobu 21 dní. Pokud někdo vykazuje známky Ebola, týmy zdravotní péče otestovat, s nimi zacházet, a držet je pryč od ostatních. Pak pracovníci vystopovat všem, že člověk přišel do styku s stejně. Cílem je zastavit ebolu dalšímu šíření.

Brunilda Nazario, MD října 06, 2014

Zdroje

Obrázky obsažené BY

1) Thinkstoc; 2) Tim Flach / Gett; 3) John Fedele / Gett; 4) Thinkstoc; 5) Světová zdravotnická organizace d; 6) Adrian Hill / Gett; 7) Thinkstoc; 8) Sean Gallup / Gett; 9) Thinkstoc; 10)

ZDROJE

Centra pro kontrolu nemocí a Preventio; Emory Universit; Journal of infekční choroby; Nebraska Medical Center

Světová zdravotnická organizace

Tento nástroj neposkytuje lékařskou pomoc. Viz další informace

Tento nástroj neposkytuje lékařskou pomoc. Je určen pouze pro obecné informační účely a neřeší individuální situaci. Není to náhrada za odbornou lékařskou pomoc, stanovení diagnózy nebo léčbě a nemělo by se spoléhal na rozhodovat o své zdraví. Nikdy ignorovat profesní lékařskou pomoc při hledání léčby kvůli něčemu, co jste si přečetli na stránkách. Pokud si myslíte, že můžete mít okamžitou lékařskou pomoc, volejte ihned svého lékaře nebo vytočit 911.

Podívejte se na naše prezentace se dozvědět více o své zdraví.