kožní podmínky: pigmentové mateřská znaménka

Mateřská znaménka jsou barevné kožní skvrny, které buď jsou přítomny při narození nebo rozvíjejí krátce po narození. Mateřská znaménka může být mnoho různých barev, včetně hnědé, tan, černá, světle modrá, růžová, bílá, červená nebo fialová. Některé mateřská znaménka jsou pouze zabarvení z povrchu kůže, jiné jsou zvýšeny nad povrch kůže nebo rozšířit do tkáně pod kůží.

Příčinou většiny mateřská znaménka není znám. Většina mateřská znaménka nejsou zděděné. Mnoho lidové příběhy a mýty existují o příčinách mateřská znaménka, ale žádný z těchto příběhů bylo prokázáno, že vysvětlit skutečné příčiny mateřských znamének.

Většina mateřská znaménka potřebovat žádnou léčbu. Často slábnout jako dítě stárne. Nicméně, některé mateřská znaménka mohou vyžadovat léčbu z důvodu jejich umístění. Například zvýšenou mateřské znaménko v blízkosti očí dítěte může zasahovat do jeho schopnosti vidět. Ve vzácných případech, mateřská znaménka jsou spojeny s jinými podmínkami, jako je výrůstky na játra, plíce, žaludku nebo střev.

Existují dvě hlavní kategorie mateřská znaménka – červená mateřských znamének a pigmentových mateřských znamének.

Červené mateřská znaménka jsou barevné, cévní (mají co do činění s krevních cév), kožní značky, které se vyvíjejí před nebo krátce po narození. Pigmentované mateřská znaménka jsou kožní značky, které jsou přítomny při narození. Jejich barva se pohybuje od hnědé nebo černé do modra nebo modro-šedé.

Mongolská skvrna; Obvykle jsou namodralé a vypadají jako modřiny. Často se objevují na hýždích a / nebo dolní části zad, ale někdy také objeví na trupu nebo paží. Spoty jsou vidět nejčastěji u lidí, kteří mají tmavší pleť.

Pigmentové névy (mol) jsou výrůstky na kůži, které obvykle jsou masově zbarvený, hnědé nebo černé. Krtci se může objevit kdekoliv na kůži, a to samostatně nebo ve skupinách. Mol dochází, když buňky v kůži rostou v clusteru místo toho, aby rozšířil po celé kůži. Krtci může ztmavnout po pobytu na slunci, v průběhu dospívání a během těhotenství.

Vrozené névy jsou krtci, které jsou přítomny při narození. Tato mateřská znaménka mají mírně zvýšené riziko, že se stanou rakovina kůže, v závislosti na jejich velikosti. Větší vrozené névy mají větší riziko vzniku rakoviny kůže, než dělat menší vrozené névy. Všechny kongenitální névy by měly být posuzovány poskytovatele zdravotní péče a měl by být uvedena jakákoliv změna v mateřské znaménko.

Cafe-au-lait skvrny jsou světle hnědé nebo světle hnědé skvrny, které jsou obvykle oválného tvaru. Ty se obvykle objeví při narození, ale může objevit v prvních letech života dítěte. Cafe-au-lait skvrny může být běžný typ mateřské znaménko, ale přítomnost několika kavárny-au-lait skvrn větší než čtvrtina se může vyskytnout v neurofibromatózy (genetická porucha, která způsobuje abnormální buněčný růst nervových tkání) a jiných stavů.