spondyloarthropathy typy, příznaky, příčiny, léčba

Spondartritidy jsou rodina dlouhodobých (chronických) onemocnění kloubů. Tato onemocnění se vyskytují u dětí (juvenilní spondartritidy) i dospělé. Patří mezi ně ankylosující spondylitidy, Reiterův syndrom (reaktivní artritida), psoriatickou artritidu, a společné problémy související se zánětlivým onemocněním střev (enteropatické artritidy). Spondartritidy jsou někdy nazývány spondylartritidy.

Je důležité si uvědomit, že spondartritidy se liší od revmatoidní artritidy (RA) u dospělých a juvenilní idiopatické artritidy (JIA) u dětí.

Odborníci nevědí, co způsobuje spondartritidy. Přítomnost určitého genu, HLA-B27, je často spojena s ankylozující spondylitidou. Spondyloarthropatie, zejména ankylozující spondylitida, je pravděpodobnější, že se v rodinách, než jiné formy revmatických onemocnění, jako je lupus nebo revmatoidní artritida.

Spondyloartropatie často způsobují

Ačkoli spondartritidy vše za následek bolesti kloubů, každý z nich má také specifické příznaky.

Obvykle zahrnují přílohy mezi vaší dolní části zad a pánve (sacroiliac společných); Ovlivní oblasti kolem kloubu, kde se vaše vazy a šlachy se vážou k kostí (entezitidě), jako na kolena, nohy, nebo kyčle.

Bolest dolní části zad, které se mohou šířit do hýžďového svalu; Ranní ztuhlost, zejména v zadní nebo krku, že bude lepší v průběhu dne a po cvičení; Únava.

Bechtěrevova nemoc způsobuje ztuhlost a bolesti zad. V průběhu doby, bolest obvykle pohybuje od spodní zpět do horní části zad. V závažných případech, postižené klouby v pojistkové páteře dohromady, což vede k těžkým zadní tuhost. mohou být postiženy i jiné oblastech (jako jsou boky, hrudní stěny a paty). U dětí, příznaky obvykle začínají v kyčlí, kolen, podpatky, nebo velké prsty a později postoupit do páteře; Reiterův syndrom způsobuje bolest, otok a zánět kloubů, a to zejména v sakroiliakálního kloubu, připevnění mezi dolní části zad a pánve, a na prstech, nohou a chodidel. Prsty na rukou a nohou mohou bobtnat, což způsobuje “klobása číslice.” Reiterův syndrom může také způsobit horečku, hubnutí, kožní vyrážky a záněty. U dětí, klouby dolních končetin jsou nejčastěji postiženy; Psoriatická artritida je forma artritidy spojené s stav kůže zvané lupénka. Tyto příznaky lupénky (šupinatá červené skvrny na kůži), často předcházejí příznaky artritidy, někdy mnoho let. Závažnost vyrážky neodráží závažnost artritidy. Nehty na rukou a nohou může ukázat dolíčky nebo zesílení a žloutnutí. Tyto problémy s klouby se týká velkých kloubů, jako jsou kyčle a sakroiliakálních kloubů. Otok celých nohou nebo prstů, což má za následek klobásy číslicemi, také nastane; Enteropatické artritidy je spinální artritida, který také zahrnuje zánět střevní stěny. Příznaky mohou přicházet a odcházet. A když je bolest břicha vzplanutí, to artritida může propuknout. Artritida obvykle postihuje velké klouby, jako jsou kolena, kyčle, kotníky a lokty. U dětí, artritida může začít dříve než v střevních zánětů.