tai chi: čím více budete houpat, tím méně budete padat

27.března 2000 (Venice, Calif.) -., O všední den dopoledne, promenádě v Santa Monice v Kalifornii, je vichřice výkonových chodci, běžci, inline bruslařů a cyklistů. Přesto každý den uprostřed ruchu, skupina stojí stranou. S nohama roztáhl a kolena ohnutá, oni kloužou přes sérii pomalé, kontrolované pohyby, jako jsou sugestivně názvem “Wave Hands jako mraky.” Jsou praktici tai chi, starověké čínské bojové umění, a v těchto dnech skupiny jako nich lze nalézt v městských parcích po celé zemi. Tai chi je dobré cvičení, a pro některé starší lidi, mohlo by to být zachránce.

Jeden z každých tří dospělých ve věku 65 let a starších padá každý rok, někdy s ničivými následky. Zlomeninu kyčle často signalizuje začátek dlouhého poklesu, který může vést ke ztrátě nezávislosti a dokonce i smrt. Ale tai chi, výzkum ukázal, může pomoci zabránit pádům, které vedou ke zlomeninám.

Ve studii z roku 1996, která trvala 15 týdnů, Steven L. Vlk, PhD, rehabilitační medicíny specialista na Emory University School of Medicine v Atlantě, přiděleno 215 obyvatel věkové skupiny 70 a starší tří skupin. Jedna skupina cvičil tai chi třikrát týdně. Další dostal počítačového školení váhu pomocí strojů, které pomáhají lidem znovu naučit rovnováhu po pádu. Třetí skupina neučinil cvičení, ale setkal diskutovat o otázkách týkajících se starších lidí. Sedmnáct měsíců po tréninku zastaví, tai chi praktici omezilo riziko pádů téměř o polovinu. Vlk je přesvědčen, že lepší vyváženost byl hlavně zodpovědný za zlepšení.

Tai chi nutí lidi přemýšlet o tom, že jsou v pohybu a dává jim lepší povědomí o tom, kde jsou, “řekl Wolf, který je v současné době provádí zkušební větší, 20-site, který testuje stabilizační účinek tai chi.” A protože tai chi zahrnuje kymácející, pomáhá lidem praktikovat svou rovnováhu.

Vzhledem k tomu, Vlk dělal jeho studii, stále více a více senior center začaly nabízet výuku tai chi. Zjistíte, že tělocvičny obstarávat lidí starších 60 let jsou dalším dobrým místem se učit. Nebo jen zamířit do místního parku brzy někteří ráno a sledovat spolu.

Daryn Eller je na volné noze v Benátkách v Kalifornii. Její práce se objevily v oblasti zdraví, fitness, a mnoho dalších publikací.

I když cvičíte, měli byste počítat mezi …

I když cvičíte, měli byste počítat mezi …